Search

červen

1.6. | 16:00 | Workshop pro děti | Architektura s Petrem Jakšíkem

Galerie se otevírá dětem! Petr Jakšík se ve svých kurzech pro děti soustředí na rozvoj jejich individuální kreativity. Předepsaná a stereotypní pravidla jsou dána stranou, aby se fantazie, volná tvorba, experiment i kritické myšlení dětí rozvíjely naplno. Teprve potom je možné svobodně přistoupit k hmotě, prostoru a dalším základním elementům architektury, které jim umožní velkorysý, otevřený a radostný pohled na svět kolem nich.  Workshop se nezaměřuje pouze na individuální přístup, ale také dává prostor pro komunikaci s ostatními a snaží se podněcovat spolupráci ve skupině. 

  • Petr Jakšík je absolventem FA VUT, pracuje v ateliéru A8000, věnuje se scénografii a příležitostně pod jménem JAKSIK+ (ne)učí děti architekturu. Ve svém oboru získal praxi díky zkušenostem v ateliéru Sogo Arquitectos a In and Out Arquitectos ve Španělsku, v Olomouci v ateliéru Tomáše Pejpka nebo C+HOaR. V minulosti také spolupořádal workshopy zaměřené na roli architektury ve společnosti. Z realizovaných projektů můžeme uvést interiér bytu Banderi ve Warszavě, start-up Starcube, restauraci Asahi v Brně ve spolupráci s RO_AR a scénografii pro Divadlo na cucky. V současnosti pracuje v A8000 na Masterplanu Císařské louky v Praze, na otáčivém divadle v Týnu nad Vltavou, na koncepci rozvoje východní části Českých Budějovic nebo na revitalizaci ploch Brněnských tepláren.

Pro zachování individuálního přístupu a nejlepší spolupráce je kapacita omezena na 15 dětí, a proto je i nutná rezervace na čísle +420 415 652 634 nebo na e-mailu produkce@gbr.cz. Cena vstupného je 50 Kč.

 

7.6. | 13.00 -17.00 | Performance v expozici | Obrysy | Eliška Brtnická

Performance Obrysy akrobatky Elišky Brtnické se na čtyři hodiny stane součástí expozice Krása. Obrysy jsou meditativním dílem pohybové instalace vnímající svět jako grafický model. Kovové pruty se v prostoru prolínají s tělem performerky, která přijímá fyzikální odpovědi materiálu a nechává vznikat abstraktní kovové sochy. Své tělo nakonec otiskne v hmotě.  „Intuitivní fyzika“ demonstruje nejzákladnější principy bytí v gravitačním poli země.  Obrysy jsou menší sólovou variantou inscenace Thin Skin, která byla oceněná na České taneční platformě.  Performance bude od 13:00 do 16:00 probíhat jako performativní interakce v prostorách galerie a od 16:00 do 17:00 bude vrcholit hlavní část představení. 

  • Eliška Brtnická se dlouhodobě zabývá performance, současným cirkusem nebo choreografií ve skupinových i sólových vystoupeních. Zkoumá pohyb v interakci s objekty a vlastní akrobatické tělo v rámci daného času i prostoru. Její performance je součástí mnoha institucí a festivalů v České republice jako je Centrum současného umění DOX, Studio Hrdinů nebo Pražské Quadrinalle. Spolupracuje ale také se zahraničními divadly Copenhagen International Theatre nebo finským divadlem Ilmatila. Také byla nominovaná na cenu Thálie v kategorii Alternativní divadlo nebo byla oceněná na České taneční platformě. Více informací o umělkyni najdete zde.

Koncept, choreografie, interpretace: Eliška Brtnická. Sound design: Stanislav Abrahám, Roman Džačár. Materiály: Prokop Vondruška. Producent: Cirkus Mlejn, z.s. Koprodukce: DOX. Finanční podpora: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury České republiky. Partneři: KD Mlejn, Cirqueon, Diod Jihlava, Metropolis.dk

Performance v expozici není kapacitně omezena. Vstupné 150 Kč plné / 100 Kč zvýhodněné – cena vstupného zahrnuje vstup do celé expozice výstavy Krása společně s performance Obrysy.

 

7.6. | 17:00-17:30 | Instalace jednoho obrazu | 12 obrazů – vybraná díla z depozitáře

Experimentální součást výstavy Krása –  prostřednictvím proměnné instalace se postupně během šesti měsíců představí 12 děl ze sbírek Galerie Benedikta Rejta. Vystavena budou díla umělců Antonína Střížka, Jiřího Koláře, Kamila Linharta, Karla Škréty, Ludviky Smrčkové, Mikuláše Medka, Olgy Karlíkové, Petra Hampla, Stanislava Podhradského, Václava Boštíka a dvou neznámých autorů, vstupující do dialogu s díly hlavní expozice.

V „mini vernisáži“ jednoho obrazu kurátorky galerie představí vybrané dílo samo o sobě i v kontextu celé výstavy Krása. 

Tento program není kapacitně omezen. Instalace jednoho obrazu probíhá v rámci expozice výstavy tzn. v ceně vstupného do galerie 75 Kč / 50 Kč

 

7.6. | 18:00 | Arteterapeutický workshop | Madona | Kamila Ženatá

Terapie uměním – arteterapie využívá výtvarný projev pro pozitivní vliv na lidskou duši i jako prostředek k poznání vlastní psychiky a mezilidských vztahů. Workshopem na téma Madona provede terapeutka a umělkyně Kamila Ženatá. 

  • Akademická malířka a multimediální umělkyně Kamila Ženatá se vedle své umělecké tvorby věnuje psychoanalytické skupinové psychoterapii. Je hostující členkou České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii ČSPAP a kombinuje své poznání s dlouhodobým zájmem o individuální a sociální paměť. Zajímají ji sny, sítě vztahů, příběhy a emoce. Především se pak zaměřuje na jejich principy a způsoby, jimiž ovlivňují naše životní cesty.

Arteterapeutický workshop Madona pracuje prostřednictvím povídání, imaginace a malování. Je určen pro dospělé návštěvníky a bude trvat zhruba 120 minut.  Pro zachování nejlepší spolupráce je kapacita omezena na 12 účastníků. Z toho důvodu, je nutné si své místo zarezervovat na čísle +420 415 652 634 nebo +420 778 728 992.

Cena workshopu je 350 Kč včetně veškerého výtvarného materiálu.

 

8.6. | 13.00 -17.00 | Tanec v expozici | Krása v síle – síla v kráse | Yana Reutova a spol. | regionální program festivalu TANEC PRAHA

Tanec v expozici, Krása v síle – síla v kráse, kterou v koprodukci s Tancem Praha připravila Yana Reutová se skupinou ukrajinských tanečnic je vytvořený na míru prostoru Galerie Benedikta Rejta a instalaci výstavy Krása. Tanec bude od 13:00 do 16:00 probíhat jako lehká taneční interakce v prostorách galerie. Od 16:00 do 17:00 bude vrcholit hlavní část tanečního představení. Tančí Diana Khrushch, Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reutova, Valeriia Tsvirkunova. Hudba Jana Kubánková, Tomáš Kerle. Kostýmy Mariana Novotná. Připraveno v koprodukci s TANEC PRAHA. 

  • Yana Reutova je tanečnice, choreografka a pedagožka současného a moderního tance. Se svým týmem získala ocenění na mnoha mezinárodních festivalech, Grand Prix mezinárodní soutěže MYSL-POTOK v choreografii a získala stipendium Českých center.

Tanec v expozici není kapacitně omezen. Vstupné 150 Kč plné / 100 Kč zvýhodněné – cena vstupného zahrnuje vstup do celé expozice výstavy Krása společně s tancem Krása v síle – síla v kráse.

Ve spolupráci s festivalem TANEC PRAHA. 
Finančně podpořili: Ministerstvo kultury.

 

15.6. | 19:30 | Koncert | Ty spíš, duše moje | zpěv Markéta Cukrová, teorba Jan Krejča

Populární česká mezzosopranistka Markéta Cukrová, uvede v galerii koncert Ty spíš, duše moje. Ve výběru barokní hudby uslyšíte známé italské skladatele ale také neznámé skladatelky té doby. Autentický zážitek podpoří hudební doprovod na teorbu, která je neodmyslitelně spojená s italskou hudbou 16.století. 

  •  Markéta Cukrová je známou mezzosopranistkou a vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Spolupracuje s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry jako je například La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti nebo Musica Florea. Byla součástí řady divadelních představení Národního divadla v Brně, Praze v Ostravě nebo České a Varšavské filharmonie. Za ztvárnění operních rolí byla nominovaná na cenu Thálie. Jedno z mnoha vystoupení zpěvačky si můžete poslechnout zde.

Vstupenky na koncert si můžete zakoupit v předprodeji na recepci galerie. Cena vstupného je 150 Kč a 100 Kč snížené.

 

22.6. | 13.00-17.00 | Tanec | Shromáždit se a snít | Tereza Ondrová | regionální program festivalu TANEC PRAHA

„Je několik pomíjivých okamžiku zachycených v mém těle. Několika hodinová partitura pro jednu tanečnici a hudbu a prostor. Durativní performance, cyklická performance, kterou je možné pozorovat z jakékoliv vzdálenosti.“ Tereza Ondrová představí performanci, ke které ji dala impulz Claire Verlet z pařížského divadla Theatre de la Ville, kterou zaujala část tanečního vystoupení. Místo rozvíjení vybrané 6 minutové pasáže inscenace Call Alice se performerka rozhodla vytvořit nekonečně dlouhou taneční partituru. Program vznikl ve spolupráci s TANEC PRAHA.

  • Tereza Ondrová je tanečnice, choreografka a pedagožka. Studovala taneční pedagogiku na AMU. V roce 2004 spoluzaložila taneční soubor VerTeDance, s nímž vytvořila přes 25 děl. Od roku 2012 spolupracovala s Peterem Šavelem. Mezi jejich společná díla patří duet Boys who Like to Play with Dolls, který získal ocenění Amnesty International Freedom of Expression Award (2015), Taneční inscenace roku a Tanečnice roku 2014 v ČR, nominaci od Total Theatre Award a evropská síť Aerowaves ho vybrala mezi Priority Companies List 2014, dále As Long as Holding Hands (2015). Od roku 2016 spolupracuje s režisérkou Petrou Tejnorovou (You are here, 2016; Nothing Sad, 2017; Pojďme na tanec!, 2017; Haló, je tam někdo?, 2017; SAME SAME, 2018; Duety, 2019; SILENT, 2021; Call Alice, 2021., Insectum in.., 2022 se Silvií Gribaudi). Jako tanečnice a interpretka spolupracovala s choreografy jako Charlotta Öfverholm, Karine Ponties, David Zambrano, Anton Ľahký. Též se věnuje taneční pedagogice. V letech 2018-2021 se stala součástí evropského projektu Dancing Museums ve spolupráci s Tancem Praha a Galerií hl.m. Prahy.

Tanec v expozici není kapacitně omezen. Vstupné 150 Kč plné / 100 Kč zvýhodněné – cena vstupného zahrnuje vstup do celé expozice výstavy Krása společně s tancem Krása v síle – síla v kráse.

Ve spolupráci s festivalem TANEC PRAHA.
Finančně podpořili: Ministerstvo kultury.

 

21.6. | 17:00-17:30 | Instalace jednoho objektu | 12 obrazů – vybraná díla z depozitáře

Experimentální součást výstavy Krása –  prostřednictvím proměnné instalace se postupně během šesti měsíců představí 12 děl ze sbírek Galerie Benedikta Rejta. Vystavena budou díla umělců Antonína Střížka, Jiřího Koláře, Kamila Linharta, Karla Škréty, Ludviky Smrčkové, Mikuláše Medka, Olgy Karlíkové, Petra Hampla, Stanislava Podhradského, Václava Boštíka a dvou neznámých autorů, vstupující do dialogu s díly hlavní expozice.

V malé „komentované prohlídce“ jednoho obrazu kurátorky galerie představí vybrané dílo samo o sobě i v kontextu celé výstavy Krása. 

Tento program není kapacitně omezen. Instalace jednoho obrazu probíhá v rámci expozice výstavy tzn. v ceně vstupného do galerie 75 Kč / 50 Kč

 

27.6. | 13.00-17.00 | Performance | Taxon five | Tereza Lenerová | regionální program festivalu TANEC PRAHA 

Performance pracuje s tématem proměňujícího těla a sžití se s jeho novou formou. Diváci budou svědky neobyčejného ztvárnění mutace, kterou budou mít na dosah. „Mutující tělo, které se teprve učí chodit, nezná své možnosti. Sledujeme proces proměny, tělo se proměňuje jako open source kód. Nový tvor je uzamčen v limitech důsledku svého vývoje a pomalu si podmaňuje protézy, která mu “příroda” nadělila. Prozatím se umí hledané vertikality jen dotknout.“  Vystoupení můžete vidět díky regionálnímu programu TANEC PRAHA.

  • Tereza Lenerová vystudovala The Theaterschool v Amsterdamu. Zkušenosti sbírala nejprve jako tanečnice u různých choreografů v ČR a zahraničí. Později se jako choreografka s Einat Ganz kvalifikovala na Aerowaves Spring Forward s duetem Proměnná. Pro další experimenty spoluzaložila prostor Truhlárna, kde vytvořila svoje dosud nejúspěšnější sólo Švihla, oceněné hlavní cenou na České taneční platformě a řadou pozvání do zahraničí na prestižní festivaly. Její další dílo Nepřestávej získalo zvláštní uznání poroty na České taneční platformě 2019 a je součástí prestižního výběru Aerowaves Twenty21. V roce 2021 uvedla představení dis pla y, které vytvořila s Jitkou Čechovou, a Existuje dojem bytí, které volně navazuje na sérii performance Taxon.

Tanec v expozici není kapacitně omezen. Vstupné 150 Kč plné / 100 Kč zvýhodněné – cena vstupného zahrnuje vstup do celé expozice výstavy Krása společně s tancem Krása v síle – síla v kráse.

Ve spolupráci s festivalem TANEC PRAHA.
Finančně podpořili: Ministerstvo kultury.

 

červenec

5.7. | 17:00 | Instalace jednoho obrazu | 12 obrazů – vybraná díla z depozitáře

13.7. | 17.00 | Jednodenní výstava obrazů | Obrazy od vody | Sýkorovy Počedělice

19.7 | 17:00 | Instalace jednoho obrazu | 12 obrazů – vybraná díla z depozitáře

19.7. | 18:00 | Workshop | 12 vůní | Laboratorium vůní | Kateřina Melenová

26.7. | 13.00-17.00 | Tanec v expozici | Krása v síle – síla v kráse | Yana Reutova a spol.

29.7. | 13.00-17.00 | Performance v expozici | Obrysy | Eliška Brtnická


GBR si vyhrazuje právo na změnu doprovodného programu. Na doprovodných akcích jsou pořizovány fotografie i videa pro propagační a dokumentační účely galerie.